عده ای برای بابک زنجانی سریال میسازند

ماجراهای بابک زنجانی و بدهی های وی به شرکت ملی و وزارت نفت گویا تمامی ندارد و طی ماه های گذشته جنبه های دیگری از مسئله بابک زنجانی در سطح رسانه ها و افکار عمومی کشور رونمایی شده است که آنگونه که برخی از رسانه ها معتقدند مربوط به ظهور نسخه های دوم و سوم از «بابک زنجانی» اصلی و اینبار در دولت روحانی و وزارت نفت بیژن نامدار زنگنه است. موضوعی که به شدت از سوی مسئولان وزارت نفت تکذیب شده و واکنش های وزیر نفت را در پی داشته است.

به گزارش «تابناک» این در حالی است که اخیرا خبر دیدار مجدد برخی نمایندگان مجلس با بابک زنجانی اصلی منتشر شده است. سیدمهدی موسوی‌نژاد نماینده و عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با نظر پیرامون دیدار با بابک زنجانی در زندان، گفت: بنده به اتفاق سه تن از نمایندگان مجلس در دو هفته بعد برای پیگیری پرونده ای که در این خصوص در کمیسیون انرژی مجلس وجود دارد با بابک زنجانی دیداری خواهیم داشت. نماینده دشتستان در مجلس، افزود: این دیدار که به همراه آقایان حسین دهدشتی، موسی احمدی و امیرعباس سلطانی از اعضای کمیسیون انرژی خواهد بود به منظور روشن شدن پاره ای ابهامات و زوایای پنهان این پرونده صورت خواهد گرفت و مسئله دیگری در این زمینه وجود ندارد.

همچنین روز گذشته خبری منتشر شده مبنی بر اینکه بابک زنجانی از زندان نامه ای به برخی نمایندگان مجلس تحریر کرده است و در این نامه درباره برخی از اقداماتش سخن گفته است. نامه ای که البته با تایید و تکذیب های متناقض از سوی نمایندگان مواجه شده است.

ماجرای سریالی شدن «بابک زنجانی سازی»

اما داستان سریال سازی از «بابک زنجانی» از زمانی آغاز شد که مشخص شد شرکت ملی نفت ایران قراردادی با یک واسطه نفتی برای فروش میعانات گازی به یک پالایشگاه اماراتی منعقد کرده که گفته می‌شود هنوز بدهی بیش از پنج میلیارد دلاری نفتی خود را تسویه نکرده است. سید محسن قمصری درباره بدهی نفتی این واسطه نفتی، گفت: این فرد چند محموله میعانات گازی ایران به ارزش پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار را به یک پالایشگاه اماراتی فروخته است. مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اظهار بی‌اطلاعی از پرداخت بدهی میلیاردی واسطه ایرانی، اظهار داشت: بانک مرکزی با شرکت ملی نفت ایران درباره این قرارداد فروش میعانات گازی تسویه حساب کرده است. قمصری در ادامه با بیان اینکه هم اکنون نحوه تسویه حساب بدهی این فرد در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است، اظهار داشت: از ابتدای سال ۲۰۱۴ میلادی یک قرارداد جدید به منظور صادرات میعانات گازی با این فرد امضا شده است.

بلافاصله بعد از این جریانات بود که رسانه ها نام «بابک زنجانی دوم» را برای این واسطه نفتی انتخاب کردند. اما موضوع به همین جا ختم نشد تا آنکه به تدریج خبر از پیدا شدن سر و کله بابک زنجانی سوم نیز به گوش رسید. در حالی که بحث و جدل ها پیرامون فعالیت های دلالی و بدهی های «م.س» یا همان بابک زنجانی دوم در جریان بود، برخی خبرگزاری ها گزارش دادند که یک دلال نفتی با نام «ر» که تحت حمایت سه مدیر ارشد صنعت نفت مشغول به کار صادرات فراورده نفتی است، توانسته شرکت بازرگانی را در امارات به ثبت رسانده و با حمایت برخی از مدیران صنعت نفت اقدام به دلالی فراورده نفتی کرده و از این طریق پول های کلانی را برای خود و حامیانش به ارمغان آورده است.

این گزارش ها حاکی از آن بود که یکی از مدیران صنعت نفت که پس از بارها تمدید فعالیت اخیرا بازنشست شده است پیش از بازنشستگی تسهیل در دریافت نفت و فراورده نفتی را برای شرکت آقای (ر) فراهم می کرده و خود نیز یکی از اعضای هیئت مدیره و مدیران فعال در این شرکت اماراتی بوده است. گفته می شود براساس لابی های متعدد صورت گرفته مقرر شده از طرف برخی از مدیران ارشد صنعت نفت هر 15 روز یک بار برخی از معتمدین صنعت نفت برای فعالیت در این شرکت بازرگانی به امارات بروند تا با کار دلالی آشنا شوند.

واکنش زنگنه به سریال «بابک زنجانی سازی»

این ماجراها همچنان ادامه داشت و طی هفته های اخیر نیز گزارشاتی در این خصوص منتشر شد تا آنکه منجر به آن شد تا وزیر نفت شب گذشته در برنامه «نگاه یک» نسبت به این مسائل واکنش نشان دهد. زنگنه صراحتا اشاره کرد: این یکی دو هفته کسانی به دنبال بابک زنجانی سازی بودند که قبح زنجانی اصلی را بشکنند ولی پولهای ما در نزد بانک اماراتی است و هیچ گونه شبهه ای در آن نیست ولی متعلق به بانک مرکزی است و بعد از رفع تحریم ها هم به خزانه واریز خواهد شد.

وزیری که بیش از همه با نمایش سریال بابک زنجانی مخالفت است!

وی افزود : پولهای بلوکه شده ما در خارج به حساب شرکت دولتی اماراتی است نه یک شخص خاص و باید بگویم وضعیت این پولها با پولهایی که نزد بابک زنجانی بوده متفاوت است ، ما حاضر بودیم بابک زنجانی بگوید که اصلا این پولها در فلان جاست اما اصلا معلوم نیست که آن پولها کجاست .زگنه ادامه دادبرخی برای راه اندازی جنگ روانی اقدام به ساخت اسامی مختلفی همچون «م.خ» و «م.ر» می کنند و دلیل اینست که قبح عملیاتی را که در ارتباط با بابک زنجانی انجام شده بشکنند. زنگنه گفت: اگر کسی گلایه ای دارد باید از طریق قوه قضاییه آن را بیان کند .

توضیحات وزیر نفت در مورد وضعیت بابک زنجانی سازی سریالی که برخی از رسانه ها طی هفته های گذشته به آن پرداخته اند، از نظر وی بیش از همه ناظر به از بین بردن قبح اقدامات بابک زنجانی اصلی است. فردی که هنوز در زندان به سر میبرد و نامه نگاری ها و دید بازدیدهای وی با نمایندگان هر از چندگاهی خبر ساز میشود و در عین حال گفته شده که دارایی های وی کفاف پرداخت بدهی های نفتی اش را نمیدهد. 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.