زیان ۱۰هزار میلیاردی خودروسازان

بازار خودرو؛
زیان ۱۰هزار میلیاردی خودروسازان
مدیرعامل ایران خودرو در دولت جنگ دخالت شورای رقابت در قیمت گذاری را عامل به‌وجود آمدن ضرر ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی خودروسازان در چند سال اخیر دانست و خواستار خروج این نهاد از قیمت گذاری خودرو شد.
خود1 . ال90 زیان ۱۰هزار میلیاردی خودروسازان
داوود میرخانی‌رشتی با اشاره به زیان خودروسازان از نحوه قیمت‌گذاری خودرو در شورای رقابت افزود: شورای رقابت از بدو تاسیس خود تا کنون حدود ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به خاطر فرمولی که برای محاسبه قیمت خودرو ارائه داده به خودروسازان زیاد وارد کرده که انجمن خودروسازان این موضوع را طی نامه‌هایی به رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است.

مشاور انجمن خودروسازان گفت: ما با دلیل و مدرک ثابت می‌کنیم که صنعت خودرو در ایران انحصاری نیست و لزومی ندارد که شورای رقابت در قیمت‌گذاری این کالا دخالت کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار صورت گیرد و دولت از دور بر آن نظارت کند.

مدیرعامل ایران‌خودرو در دولت جنگ افزود: علاوه بر زیان ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی از ناحیه شورای رقابت، خودروسازان از محل فروش لیزینگی حدود ۴ هزار میلیارد تومان زیاد کرده‌اند چرا که مردم برای تسویه اقساط خود اقدام نکرده‌اند.

میرخانی‌رشتی در ادامه با اشاره به یارانه ۲۰۰ میلیارد تومانی به بخش تولید گفت: هر مسئولی که برای بازدید به شرکت های خودروساز می‌رود قول کمک می دهد اما معمولا عملی نمی شود. نمونه بارز آن در دولت قبل رخ داد که معاون اول رئیس جمهور از ارائه تسهیلات دو هزار میلیارد تومانی خبر داد اما هیچ گاه عملی نشد.

او در خصوص یارانه ۲۰۰ میلیارد تومانی دولت به بخش تولید افزود: چنین مبلغی با فرض آنکه به طور صددرصد در اختیار خودروسازان قرار بگیرد فقط نقش یک مسکن را بازی می کند و در برابر نیاز روزمره خودروسازان به نقدینگی قابل توجه نیست.

جام نیوز

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.