دسته‌ها
اخبار داعش

شیوع‌ بیماری‌ خطرناک در قلمرو داعش+عکس

کمبود شدید خدمات پزشکی در قلمرو تحت کنترل گروه تروریستی داعش در سوریه و بی توجهی این گروه، باعث شیوع بیماری خطرناک لیشمانیاز شده است.

ویروس بیماری خطرناک لیشمانیاز که به مرور گوشت انسان را می‌خورد و موجب بدشکلی پوستی می‌شود از طریق پشه‌ای انگلی که از لاشه‌ها تغذیه می‌کند، منتقل می‌شود.

دلغش عیسی، رئیس هلال احمر کردستان سوریه گفت، کشتار مردم بی گناه و رها کردن اجساد آنها در خیابان‌ها، عامل اصلی شیوع سریع بیماری لیشمانیاز است.

 به گفته مبارزان کرد در سوریه، داعش به شیوع این بیماری در میان عموم مردم اهمیتی نمی‌دهد. آنها می‌گویند این بیماری اساسا از اجساد کشته شدگان در مناطق جنگی به ویژه تل حمیص نشأت گرفته است.

گزارش‌ها حاکی است اولین شیوع این بیماری در سپتامبر 2013 گزارش شده و تا اواسط 2014 حدود 500 نفر را مبتلا کرده است.بیش از 4 سال درگیری، سیستم بهداشت و درمان سوریه را از هم پاشیده است. بیش از نیمی از بیمارستان‌های دولتی این کشور قادر به ارائه خدمات کامل نیستند.

بسیاری از پرسنل بهداشتی بیمارستان‌ها در مناطق تحت کنترل داعش هم از بیم جان خود مجبور به فرار شده‌اند.آژانس‌های بین المللی امداد رسانی نیز در ارائه تجهیزات و خدمات حیاتی پزشکی با مشکل شدید دسترسی مواجهند.

یک مجله تحقیقات پزشکی نوشته است حدود 53 هزار مورد ابتلا به لیشمانیاز در سال 2012 در سوریه گزارش شده است و 41 هزار تن نیز در 6 ماه اول سال 2013 به این بیماری مبتلا شده اند.
گزارش شده تنها در حلب در سال 2013 حدود 22 هزار و 400 تن به لیشمانیاز مبتلا شده‌اند و شمار مبتلایان نیز رو به فزونی است.

لیشمانیاز هیچ واکسن یا داروی پیشگیری کننده‌ای ندارد و تنها از طریق درمان‌های طولانی مدت قابل درمان است که آن هم در کشور جنگ زده سوریه تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد.بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی، بیش از 13 میلیون سوری در حال حاضر نیاز به کمک‌های انسان دوستانه دارند.

 انتخاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *