علت جذابیت داعش برای دختران اروپایی

به گزارش یک پارس،چارلز لسر عضو مرکز تحقیقاتی بروکینز در دوحه پایتخت قطر اعلام کرده است که داعش با جذب زنان مناطق تحت کنترل خود را به هتل‌های پنج ستاره تبدیل کرده است.

سایت‌های ارتباط اجتماعی در اینترنت یکی از راه‌های داعش برای جذب نیروست و تاکنون هزاران نفر از مناطق مختلف از همین راه به داعش منتقل شده‌اند و در این سایت‌هابه زنان می‌گوید که آنان را برای تشکیل خانواده پرستاری و معلمین نیاز دارند.

 

علت جذابیت داعش برای دختران اروپایی 

گروه تروریستی داعش به کشتارهای وحشیانه خود در سراسر خاورمیانه ادامه می‌دهد تحلیلگران و سیاست‌گذاران در تلاشند تا دریابند این گروه چگونه می‌تواند شمار زیادی از جوانان را به ویژه از غرب اروپا به خود جذب کنند.

در حالی که شمار افراد پیوسته به داعش مشخص نیست اما طبق تحقیقات اخیر و به ویژه اطلاعات ارائه شده در کتاب “داعش کشور وحشت” نوشته استرن و برگر شمار زیادی از جنگجویان خارجی، اروپایی که به داعش ملحق می‌شوند در میان افراد رده بالای این گروه هستند.

شاید بتوان شبکه‌های اجتماعی را در این روند مؤثر دانست اما چنین توضیحی برای شرایط برعلل اصلی جلب حمایت از سوی این گروه سایه می‌اندازد. تویتر و فیس بوک شیوه‌های قابل توجهی برای سازماندهی فراهم مٍی‌آورند اما نمی‌توانند انگیزه‌ای برای سازماندهی باشند.

برخی نیز بر این باورند که جوانان اروپایی که مشکلات مالی دارند و ازسوی جامعه رانده شده‌اند با گرایش به افراط گرایی مواجه هستند این مسئله درست است و همواره صحیح بوده چرا که مشکلات اجتماعی، اقتصادی زمینه مساعد برای ایدئولوژی‌های افراطی فراهم می‌آورد.

اما بسیاری از جوانانی که به داعش می‌پیوندند از خانواده‌هایی از قشر متوسط جامعه هستند و چشم انداز زندگی آنها عالی بوده است.

اگر این مردان جوان و بطور فزاینده زنان جوان تا این اندازه خود را مشتاق پیوستن به جنبشی می‌بینند که در نهایت احتمالا منجر به مرگ آنها خواهد شد می‌بایست دلیل و برهانی مهم‌تر از مشکلات اقتصادی و یا شرایط خوب اجتماعی وجود داشته باشد.

 

داعش به این دلیل برای مسلمانان اروپایی جذاب نیست که به آنها کمک می‌کند فقر خود را فراموش کنند بلکه به این دلیل برای آنها جذابیت دارد که جایگزینی جذاب و معنادار در مقابل زندگی برای رفاه مادی و امنیت اقتصادی به آنها پیشنهاد می‌کنند.

این تفکر که بهبود شرایط اجتماعی و مالی در مناطق مسلمان نشین غرب اروپا در پیوستن افراد جدید به داعش تأثیر می‌گذارد ساده انگارانه است. همچنین درست است که بکارگیری نیرو در میان افرادی که از نظر مالی با مشکل مواجه شدند ساده‌تر است چرا که این افراد به پول احتیاج دارند و چیزی برای از دست دادن ندارند با این وجود این نظریه نیز نمی‌تواند موفقیت داعش را در جذب آن دسته از افراد که فقر مالی نداشتند و یا در شرایط خوب اجتماعی بودند توضیح دهند برای نمونه می‌توان به ناصر موتانا مرد جوانی از ویلز اشاره کرد که برای پیوستن به داعش 4 پیشنهاد برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه انگلیس را رد کرد.

اگر دموکراسی های غربی واقعا در تلاش هستند از جذب شدن جوانان به سمت داعش جلوگیری کنند می بایست در تفکرات ارتدکسی صلح اقتصادی و عقید سکولار در مورد اینکه راحتی فیزیکی و فرصت های اقتصادی راه حلی برای همه نارضایتی های اجتماعی هستند ، تجدید نظر کنند.

امروز اروپا با چالش جدیدی روبه روست از جمله نسل جدید اروپایی از پدران داعشی که در همین رابطه روزنامه اسپانیایی “لافانگواردیا” در گزارشی به چند جنبه دیگر حضور دختران و زنان اروپایی در صفوف داعش پرداخته و نوشت هم اکنون مراکز امنیتی در اروپا نگران موج بازگشت دختران و زنان حامله اروپایی تبار از پدران داعشی می باشند که در چارچوب قوانین اروپایی فرزندانشان هم باید از تابعیت این کشورها برخوردار باشند.

 

علت جذابیت داعش برای دختران اروپایی 

هم اکنون این پدیده به شکل قابل توجهی در حال گسترش است به نحوی که شاهد سفر شماری از دختران کم سن و سال به بهانه گذراندن تعطیلات در کشورهای خاصی هستیم اما بعد از ان با مدارک جعلی وارد کشور سوریه شده و در آنجا بعد از انجام عمال منافی عفت تحت عنوان جهاند النکاح پرداخته و باردار به کشور خود باز می گردند.

بر اساس این گزارش دولت المان که مدتها چشم خود را به روی انتقال جنگویان تبعه خود به کشورهای خاورمیانه می بست امروز با این مشکل بزرگ مواجه شده است .

نباید فراموش کرد امروز داعش از زنان و دختران به عنوان دامی برای بسیاری جوانان عرب و مسلمانی استفاده می کند که به دلیل بیکاری و تورم موجود در کشورهایشان ازدواج به عقده ای بزرگ برایشان تبدیل شده است، در این شرایط این جوانان می توانند با پیوستن به داعش و حضور در سوریه یا عراق به خواسته های خود با هزینه ای بین 150 تا یک هزار دلار برسند.

 

علت جذابیت داعش برای دختران اروپایی 

روزنامه لس انجلس تایمز گزارش داد شش یا هفت ماه پیش یک یا دو زن از طریق اینترنت جذب داعش می د اما اکنون تعداد زیادی از زنان و دختران جذب این گروه می شوند و یکی از اعضای داعش در صفحه شخصی خود در سایت تامبلر نوشت ” 10 یا 20 زن و دختر و گاه بیشتر هر روز به داعش می پیوندند”

داعش درر سایت های ارتباط اجتماعی به زنان و دختران نحوه گذشتن از مرزهای ترکیه را اموزش می دهد و از انها می خواهد که روادید گردشگری اخذ کنند و اطلاعات سیاسحتی خود را برای پاسخ داد به سوالات مرزبانان افزایش دهند و با خود لباس اضافی به همراه داشته باشند تا اگر لباس انها هنگام عبور کردن از زیر سیم خاردارهای مرزی پاره شد لباس دوم را بپوشند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.