واکنش به حذف یک جایزه از جشنواره فیلم فجر

شورای مرکزی کانون فیلمنامه‌نویسان سینمای ایران در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان سینمایی، بر بازگرداندن سیمرغ فیلمنامه به بخش “نگاه نو” جشنواره فیلم فجر تاکید کردند.

در این نامه خطاب به حجت‌الله ایوبی آمده است: «سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با اوج و فرودهای ناگزیرش به پایان رسید، اما کارنامه سینمای ایران و دستاوردهای جشنواره فیلم فجر همچنان ادامه دارد و مورد ارزیابی کارشناسان قرار می‌گیرد.

با انتشار دفترچه سیاست های سینمایی در سالی که رو به پایان است، نوید آن می‌رفت که توجه ویژه به فیلمنامه‌نویسی در دستور کار مسئولین سینمایی کشور قرار بگیرد، اما حذف جایزه سیمرغ فیلمنامه از بخش “نگاه نو” جشنواره فیلم فجر با این رویکرد همخوانی ندارد. این توجیه که سیمرغ دیگر حرفه‌ها نیز از این بخش حذف گردیده و در بخش سودای سیمرغ به آنها توجه خواهد شد، قانع‌کننده نیست.

کیست که نداند فیلمنامه‌نویسی همچون کارگردانی دارای شان و جایگاهی تالیفی است و نمی‌توان آن را با دیگر حرف سینمایی مقایسه کرد؟ همکاری فیلمنامه‌نویسان حرفه‌ای با کارگردانان جوان می‌تواند در ارتقاء سطح کیفی فیلم‌ها نقش موثری داشته باشد و سازمان سینمایی باید با سیاست‌های تشویقی، انگیزه های این همکاری را تقویت کند و نه اینکه از آن بکاهد.

شورای مرکزی کانون فیلمنامه‌نویسان سینمای ایران امیدوار است با اختصاص جایزه سیمرغ فیلمنامه فیلم اول در بخش نگاه نو شاهد احترام به امر تالیف و حمایت معنوی از فیلمنامه‌نویسان حرفه‌ای کشور باشیم.»

ایسنا

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.