چرا کرباسچی دیروز چند ساعت بازداشت و سپس آزاد شد؟

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,

 

در حالی که از صبح روز گذشته اخبار ضدونقیضی از بازداشت کرباسچی دبیر کل حزب کارگزاران به دلیل اجرای یک حکم قضایی منتشر می شد، این خبر ظهر دیروز تأیید شد و اطرافیان و وکیل کرباسچی درباره دلیل بازداشت او توضیحاتی دادند، اما چند ساعت بعد پایگاه انتخاب اعلام کرد که کرباسچی آزاد شده است.

 

کرباسچی: با تعهد آزاد شدم 

به گزارش ایرنا کرباسچی شب گذشته در توضیحاتی درباره بازداشت چند ساعته و آزاد شدنش تأیید کرد که برای اجرای حکم محکومیتش دستگیر شده بود اما به خاطر درخواست اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور، تعهد داده و موقتاً آزاد شده است. کرباسچی در توضیح گفت: «در دادسرا وقتی به معاون دادستان تهران موضوع درخواست اعاده دادرسی راجع به حکم دادگاه اصفهان را گفتم، نامه دادند، تعهد گرفتند و فعلاً آزاد شدم. قرار شده پس از نظر دیوان عالی کشور در خصوص درخواست اعاده دادرسی، درباره اجرای حکم تصمیم گیری شود.» اعاده دادرسی یکی از راه های اعتراض به احکام قطعی شده است که در موارد محدودی از آن، قاضی می تواند اجرای رأی را موقتاً تا مشخص شدن وضعیت پرونده، متوقف کند.

 

کرباسچی چه گفته بود؟

به گزارش تسنیم دبیر کل حزب کارگزاران به دلیل اظهارات سال گذشته اش درباره شهدای مدافع حرم، به یک سال حبس محکوم شده بود که این حکم روز گذشته با بازداشت و ارسال او به زندان اوین به مرحله اجرا گذاشته شد. ظهر دیروز محمد قوچانی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، بازداشت اولیه کرباسچی را تأیید کرده و گفته بود: «کرباسچی به دلیل اظهارات سال گذشته اش در اصفهان درباره شهدای مدافع حرم محکوم شده است.»کرباسچی در سخنان سال گذشته اش در یک میتینگ انتخاباتی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته گفته بود: «غیرت دینی آیا این است که به اسمِ حالا نمی دانم دفاع از حرم و این ها، دستگاه بی حساب و کتاب {به وجود بیاید}. آقا جان ما هم دلمان می‌خواهد در سوریه و لبنان و یمن و همه این جاها صلح برقرار شود، دفاع از مظلوم شود و شیعیان تقویت شوند ولی آیا این کار با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن و این ها درست می‌شود؟… مگر ما این جوان‌های عزیز را از آب درآوردیم که بگذاریم شهید شوند. ما دلمان می‌سوزد جوان‌های مان شهید شوند و مردم کشته شوند.» دبیر کل کارگزاران خود سال گذشته در گفت و گو با ایلنا به محکومیت بدوی به حبس به علت این اظهارات اشاره کرده و گفته بود: «یکی از نهادهای امنیتی از مجموعه سخنرانی‌هایم در طول سال‌های اخیر و برخی عکس‌هایی که از آقایان خاتمی و موسوی در صفحه اینستاگرام منتشر کرده بودم، گزارش هایی تهیه و آن ها را مصداق تبلیغ علیه نظام اعلام کرده بود.

 

تبانی و مواردی دیگر را نیز جزو اتهاماتم ذکر کرده بودند که دادستانی آن ها را نپذیرفت و برای آنان قرار منع تعقیب صادر شد. برای این جرم در قانون حداقل و حداکثری در نظر گرفته شده که از سه ماه تا یک سال است که قاضی صلواتی حکم یک سال حبس را صادر کرد.» به گزارش فارس حکم کرباسچی مرداد امسال به استناد ماده 500 قانون مجازات اسلامی و به جرم تبلیغ علیه نظام قطعی شده است. علیزاده طباطبایی وکیل کرباسچی ظهر روز گذشته در گفت و گو با ایلنا با بیان این که بازداشت کرباسچی براساس روال معمول نیست، اظهار کرد: وقتی حکم یک فرد قطعی می‌شود، باید برای آن فرد جهت اجرای حکم احضاریه‌ای صادر و ابلاغ شود که این اقدام برای موکلم انجام نشده بود.

 

خراسان

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.