آمانو بیانیه آژانس انرژی اتمی را قرائت کرد +فیلم

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به تعهداتش بر اساس برجام بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش «یک پارس به نقل از تابناک»، پس از ساعت ها انتظار، در حالی که دقایقی از نیمه شب گذشته و وارد روز یکشنبه، 27 آبان ماه به وقت تهران شده‌ایم، سایت آژانس بین المللی انرژی اتمی ویدئویی منتشر کرد که در آن یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر پایبندی ایران به تعهداتش بر اساس برجام تاکید کرده است.

آمانو که نهاد متبوعش مرجع نظارت بر اجرای تعهدات ایران بر اساس برجام بوده و تأیید اجرای کامل تعهدات از جانب این نهاد بین‌المللی شرط آغاز “روز اجراء” است، در بیانیه خود اعلام کرد:” امروز، من گزارشی را منتشر کردم که طی آن تایید شد که ایران گام‌های مقدماتی لازم برای آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را تکمیل کرده است. این گزارش به شورای حکام آژانس انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده است.

این گزارش پس از آن منتشر شد که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی کردند که ایران تمامی اقدامات مورد نیاز تحت برنامه جامع اقدام مشترک برای آغاز روز اجرا را انجام داده است.

گزارش مکتوب آژانس درباره ایران

این مسیر را برای آژانس بین المللی انرژی اتمی برای راستی آزمایی تعهدات مرتبط با فعالیت های هسته‌ای ایران تحت توافقنامه را که توسط شورای امنیت سازمان ملل درخواست شده و توسط شورای حکام مجاز شده، فراهم می‌کند.

هم اکنون روابط میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد فاز جدیدی شده است. این روز مهمی برای جامعه جهانی است. من به تمام  کسانی که به واقعیت پیوستن این موضوع کمک کردند، به خصوص گروه کشورهایی که با نام 3+3، ایران و شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی است، تبریک می‌گویم.

ایران در راستای تعهداتش، اجرای پروتکل الحاقی بر اساس توافقنامه پادمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی را آغاز خواهد کرد. این اقدام همراه با دیگر اقدامات مرتبط هسته‌ای تحت برنامه جامع اقدام مشترک، به آژانس این قابلیت را می‌دهد تا فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تحت نظارت  قرار داده و صلح آمیز بودن آن را راستی آزمایی کند.

آمانو در پایان گزارش خود اعلام کرد: از سال 2003 و از زمانی که آژانس موضوع هسته‌ای ایران را مد نظر قرار داد مسیر طولانی را طی کردیم. کارهای زیادی انجام شد تا ما را به اینجا رساند و اجرای این توافق نیز نیازمند تلاش مشابه است. ما آماده انجام سهم خود در این کار هستیم.”

بر اساس گزارش‌ها در روز اجراء تمام تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه که به دلیل برنامه هسته‌ای ایران اعمال شده بودند، به صورت رسمی و عملی لغو می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. خدا رو شکر خدایا فرزند برومند این اب و خاک مقدس و متبرک به خون شهدا و بزرگمردان”دکتر ظریف” و دیگر خادمین این ملت مظلوم را حفظ کن و یاری نما.

  2. خدا رو شکر. خوشبختانه عقلانیت و پرهیز از ماجراجویی در رابطه با قدرتها داره به بار می شینه.البته بگم امروز روز پیاده سازی هست (Implementation day). در این روز تحریمها به صورت برگشت پذیر لغو می شن و ایران پروتکل رو داوطلبانه اجرا می کنه. اما روز اجرا که تحریمها به صورت برگشت ناپذیر لغو می شند و ایران هم پروتکل الحاقی رو در مجلس تصویب می کنه، هشت سال دیگه هست.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.