سومین رأی‌گیری جمهوری‌خواهان علیه «برجام» نیز شکست خورد

اخبار,اخبار سیاست خارجی, توافق هسته ای ایران

در آخرین روز از مهلت دو ماه کنگره آمریکا برای بررسی توافق هسته ای ایران، سومین تلاش جمهوری خواهان مخالف توافق برای جلوگیری از اجرایی شدن آن نیز با شکست مواجه شد. بدین ترتیب، اکنون از نظر قانونی دولت آمریکا می تواند روند اجرای برنامه جامع اقدام مشترک هسته ای (برجام) را آغاز کند.

سناتورهای دموکرات آمریکایی آخرین تلاش جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از اجرای برجام را خنثی کردند. جمهوری‌خواهان قصد داشتند با تصویب طرحی در سنا، شروط جدیدی را به توافق هسته‌ای اضافه کنند.

بر اساس طرحی که میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت سنا تهیه کرده بود، جمهوری‌خواهان قصد داشتند رفع تحریم‌های ایران را به شناسایی رسمی رژیم اسرائیل توسط ایران مشروط کنند. شرط دیگر مدنظر جمهوری خواهان، آزادی تعدادی از اتباع آمریکایی بود که در ایران زندانی هستند.

هرچند این طرح با ۵۳ رأی موافق در مقابل ۴۵ رأی مخالف تصویب شد، اما جمهوری خواهان نتوانستند ۶۰ رای لازم برای اجرایی کردن آن را به دست بیاورند. این در حالی است که برخی سناتورهای ارشد جمهوری خواه، پیش بینی می کردند دموکرات ها این بار با آن ها همراه شده و شروط مدنظر را به تصویب برسانند. با این حال، تعداد آرای مخالف این بار حتی بیش از دو بار قبل بود.

با شکست تلاش امروز جمهوری‌خواهان و به پایان رسیدن مهلت دو ماهه کنگره برای بررسی توافق، اکنون باراک اوباما می‌تواند دستور رفع تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را صادر کرده و روند اجرای تعهدات آمریکا بر اساس برجام، به طور رسمی آغاز شود.
اخبار سیاست خارجی – تابناک

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.