زمزمه جنگ جهانی سوم

جنگ جهانی سوم” موضوعی که جسته و گریخته آن را در تحلیل سیاستمداران جهان میبینیم.

زمزمه جنگ جهانی سوم؛ بترسیم یا نترسیم؟

با ظهور گروه تروریستی داعش در منطقه و فراگیر شدن بحران، زمزمه جنگ جهانی سوم به بهانه از بین بردن بحران به گوش می‌رسد به عنوان مثال یک هفته نامه فرانسوی در گزارشی از احتمال آغاز جنگ جهانی سوم بواسطه ورود نظامی روسیه به بحران سوریه و افزایش تنش بین ایران و عربستان سخن به میان آورده است.

این نشریه در ادامه ادعا می کند: در حالیکه غرب مشغول انجام عملیات خود در سوریه است، اقدام نظامی روسیه و بمباران اماکن متعلق به مخالفین بشار ( نه داعش) که متحد آمریکا هستند، ریسک رویارویی دو طرف را افزایش می دهد.

نویسنده این بیم را مطرح می کند؛ روسیه که مشکلات اقتصادی داخلی دارد و ایران قدرتمند بعد از توافق هسته ای، در حال آزمایش میزان تمایل و جدیت طرف مقابل هستند  و اینکه سعودی ها نیز که شدیدا از قدرت گرفتن رقیب شیعه خود وحشت زده هستند، متحدین خود از جمله فرانسه را به یک بازی بی پایانی در منطقه بکشانند که اوضاع را وخیم تر کند.

نسخه ای که در این تحلیل پیچیده شد این است که قبل از آغاز هر جنگی تقصیرها بر گردن روسیه انداخته شده و حقیقت آنچه این کشور برای از بین بردن مواضع داعش انجام می دهد بر عکس جلوه داده شد.

“جرج فریدمن” نویسنده آمریکایی در کتابی با عنوان “صد سال آینده” به بررسی چالش های پیش روی جهان در یک قرن آینده پرداخته و در پیش بینی عجیبی وقوع جنگ جهانی سوم را در سال 2050 بین آمریکا با ترکیه و ژاپن محتمل دانسته است.

زمزمه جنگ جهانی سوم؛ بترسیم یا نترسیم؟

“فریدمن” پیش بینی کرده است عمق جنگ جهانی سوم به جنگ های فضایی نیز بیانجامد. بطوری که ژاپن در ابتدا در سال 2050 از فضا پایگاه های آمریکایی را مورد هدف قرار می دهد و پس از آن است که شعله جنگ جهانی سوم افروخته می شود همچنین ترکیه با توجه به افول قدرت روسیه در منطقه و جهان و از سوی دیگر تمایلات تاریخی این کشور برای بازیابی قدرت امپراتوری عثمانی در سال 2050 به هم پیمانان آمریکا در منطقه از جمله لهستان و هند حمله می کند.

در این کتاب ادعا شده است که ترکیه با توجه به سخت گیری های بین المللی و فشارهای گذشته آمریکا، انگیزه کافی برای انجام این حملات را دارد سپس در ادامه دیگر پایگاه های نظامی آمریکا در آسیا و اروپا مورد هدف هواپیماهای بدون سرنشین قرار می گیرد. در واکنش به این حملات آمریکا اهداف مورد نظر خود را در ترکیه و ژاپن نابود می کند.

در این کتاب همچنین به این امر اشاره شده است که در سال 2050 قدرت ناتو به شدت افول کرده است از سوی دیگر نویسنده پیش بینی کرده است، اختلافات در کشورهای عربی در سال 2020 به اوج خود برسد.

زمزمه جنگ جهانی سوم؛ بترسیم یا نترسیم؟

برخی دیگر از تحلیلگرن نیز معتقدند در حال حاضر داعش تمام توجه جهان به خصوص کشورهای قدرتمند مانند فرانسه، آمریکا و روسیه را به خود جلب کرده است. اما تمرکز این توجه می‌تواند باعث بروز جنگی شود که در گام بعدی ممکن است اتفاق افتد. از یک سو برخورد تصادفی بین ناتو و جنگنده‌های هوایی روسیه می‌تواند باعث اتخاذ تصمیمات غلط تاکتیکی شود و یک یا چند جنگنده هوایی را منهدم کند. از سوی دیگر تغییر جدی آرایش نیرو‌های زمینی در خاک سوریه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

بر همین اساس حتی اگر یک ائتلاف ضد داعش واقعی به وجود آید ممکن است درگیری‌هایی میان قدرت‌های جهان را نیز به دنبال داشته باشد که در این صورت این جنگ به وخامت می‌گراید زیرا فرانسه، روسیه و آمریکا دیدگاه‌های متفاوتی درباره آینده سوریه دارند. بر همین اساس اگر یکی از این سه کشور بخواهد براساس مواضع دلخواه خود وارد عمل شود در این صورت اوضاع به سرعت شبیه جنگ خروس‌ها می‌شود. جنگ جدی میان قدرت‌های جهان در سوریه می‌تواند به سرعت در ترکیه، ایران و عربستان تسری پیدا کرده و احتمالا به دیگر بخش‌های جهان نیز سرایت کند.

از سوی دیگر منابع روسی هرگونه اقدام نیروهای عربستان و ترکیه برای ورود به خاک سوریه بدون هماهنگی با مسکو و دمشق را خطرناک ارزیابی کرده و از احتمال درگیری میان این کشورها درخاک سوریه خبردادند.

خبرگزاری اسپوتنیک همراه با این خبر، فیلمی از پرواز بمب افکن های سوخو24 و سوخو34 روسیه منتشر کرد که به نظر می رسد این اقدام برای به نمایش گذاشتن قدرت برتر روسها دربرابر ترکیه و عربستان باشد.

این رسانه، ترکیه و عربستان را به حمایت از گروههای تروریستی متهم و خاطرنشان کرد که هدف این دو کشور از دخالت در سوریه افزایش حمایت از این گروهها و مبارزه با ارتش سوریه است نه از بین بردن تروریسم و اگر ترکیه و عربستان در سوریه دخالت زمینی کنند، جنگنده های روسیه راه دیگری غیر از دفاع از کارشناسان روس حاضر (درسوریه) برای جلوگیری از مواجه شدن آنها با هر خطری، نخواهند داشت و این، نبرد شدیدی بین روسیه و نیروهای ترکیه و عربستان به وجود خواهد آورد.

ناظران معتقدند انتشار این خبر در روزنامه روسی به نوعی هشدار و تهدید علنی و آشکار برای هدف قرار دادن نیروهای عربستان و ترکیه در صورت ورود به سوریه است و بین انتشار این خبر و اینکه عربستان اعلام کرده که تاریخی برای سفر ملک سلمان به مسکو تعیین نشده است، ارتباط وجود دارد. این در حالی است که همه می دانند قرار بود این سفر در ماه مارس آینده انجام شود.

از زمانی که ترکیه جنگنده روسی را در مرزهای سوریه ساقط کرد، ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، وعده پیامدهای سخت داد. تحلیلگران نیز همواره حادثه تاریخی را که زمینه ساز جنگ جهانی اول شد، یادآوری می کنند و این که اینبار نیز از اینکه ممکن است پیامد یک درگیری کوچک و محدود به شعله ور شدن جنگ جهانی سوم بینجامد، ابراز نگرانی می کنند.

زمزمه جنگ جهانی سوم؛ بترسیم یا نترسیم؟

اما توان دفاعی ایران و اقتدار کشورمان در منطقه در حالی که بیشتر مرزهای کشورمان را کشورهای بحران زده تشکیل می دهند نشان می دهند آن کشوری که باید از جنگ بترسد ایران نیست در همین رابطه روزنامه انگلیسی “کسپرس” در گزارشی تحت عنوان” بزرگترین ارتش‌های دنیا که نباید با آن درگیر جنگی شوید” از ایران به عنوان هشتمین ارتش بزرگ دنیا در جهان نام میبرد.

وبگاه انگلیسی “بریتیش فورسز نیوز” نیز چندی قبل درباره توامندی نیروهای مسلح ایران در گزارشی تحت عنوان «مواردی که باید درباره توان نظامی ایران دانسته شود» نوشت: نیروهای نظامی فعال ایران 523 هزار نفر هستند که این رقم شامل نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز می‌شود.

امروز جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قدرت‌های موشکی صاحب سبک در منطقه غرب آسیا و در دنیا شناخته شده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و خصوصا نیروی هوافضای سپاه ایده‌های بسیار خوبی در این زمینه دارد. اما توان موشکی ایران همواره در خدمت صلح و امنیت منطقه غرب آسیا بوده و هر زمان استکبار جهانی چنگ و دندان به ملت ایران نشان داده با پاسخ موشکی نیروهای مسلح و خصوصا پاسداران انقلاب اسلامی در رزمایش‌های مختلف مواجه شده  که نمونه‌ای از این قدرت موشکی در  “سلسله رزمایش‌های پیامبر اعظم (ص)”  نمود داشته است.

در نهایت باید گفت که وجود این ناآرامی ها و تلاطم اینکه هرکس به قیمت خون به دنبال امتیاز گیری مدرن است و تازیدن دشمن بر مسلمانان جهان، با یک جمله کار را تمام خواهیم کرد؛ “نصر من الله و فتح قریب !”.

با یاران محمد (ص) در جهان چه می‌کنند؟

شهيدنيوز

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.