جزئیات طرح دوفوریتی برجام/ توافق هر دو فراکسیون مجلس بر سر طرح

 

اخبار,اخبارسیاسی, برجام

 طرح دوفوریتی برای تعیین چارچوب‌های اجرای برجام که مورد توافق دو فراکسیون اصلی مجلس قرار گرفته است ، 10 ماده دارد و امروز در صحن علنی بررسی می شود.

کمال‌الدین پیرموذن عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان در گفتگو با خبرنگار مهر از بررسی طرح دوفوریتی و گزارش برجام در جلسه صبح یکشنبه فراکسیون رهروان خبر داد.

این طرح « اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» نام دارد.

پیرموذن در تشریح ۱۰ ماده این طرح گفت: در ماده ۱ این طرح تاکید شده است که بر مبنای فتوای مقام معظم رهبری ساخت بمب هسته‌ای حرام است.

نماینده اردبیل ادامه داد: بر اساس ماده ۲ باید به همکاری‌های متقابل در اجرای برجام احترام گذاشته شود. در ماده ۳ نیز با تاکید بر لغو تحریم‌ها، بر لزوم ایجاد بازدارندگی در تصویب تحریم‌های جدید تاکید شده است.

عضو فراکسیون رهروان گفت: طبق ماده ۴ این طرح دوفوریتی باید در بازه زمانی ۱۵ ساله، طرح‌های توسعه صنعت هسته‌ای در راستای تجاری‌سازی و صنعتی‌سازی فعالیت‌های هسته‌ای ایران اجرایی شود.

وی با بیان اینکه ماده ۵ این طرح به بازطراحی رآکتور اراک اشاره می‌کند، گفت: این ماده تاکید دارد که در مقابل خارج کردن قلب رآکتور اراک، طرف مقابل باید تعهدات خود را در مقابل بازطراحی اراک به صورت همزمان با اجرای تعهدات ایران اجرا کند.

پیرموذن گفت: ماده ۶ این طرح دوفوریتی در خصوص نظارت‌های آژانس است که تاکید شده است مراکز نظامی از نظارت و افراد از بازجویی آژانس، مستثنی هستند، مگر با نظر شورای عالی امنیت ملی.

نماینده اردبیل تصریح کرد: در ماده ۷ تاکید شده است دولت و قوای مسلح کشور از حیث آفندی و پدافندی، موشکی و پدافند هسته‌ای در نیروهای هوایی، زمینی و دریایی باید تقویت شوند؛ این ماده بر لزوم تقویت بنیه دفاعی تاکید دارد.

وی گفت: ماده ۸ این طرح دوفوریتی بر لغو به موقع تحریم‌ها بر اساس برجام تاکید دارد و اعلام می‌کند که دولت باید تدابیری بیندیشد که تحریم‌های جدیدی علیه ایران تصویب نشود.

پیرموذن اظهار داشت: در ماده ۹ تاکید دارد که منابع آزاد شده ناشی از اجرای برجام باید به اقتصاد مقاومتی و رونق تولید ملی اختصاص یابد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان گفت: در ماده ۱۰ نیز تاکید شده است که باید وزارت امور خارجه هر شش ماه گزارشی از اجرای برجام به کمیسیون امنیت ملی ارائه دهد و قوانین قبلی مانند قانون عدم اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و … در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای، خود به خود ملغی می‌شود.

وی ادامه داد: کمیته ۶ نفره فراکسیون رهروان و اصولگرایان بر سر این طرح به تفاهم رسیده‌اند، اما برخی دوستان اصولگرا مانند آقای نبویان طرح دوفوریتی دیگری را پیشنهاد داده‌اند و خواستار تصویب آن طرح هستند.
 مهر  

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.