دسته‌ها
اخبار روز سیاسی

ظریف: از هر اقدام جدی علیه داعش حمایت می‌کنیم

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد تهران از اقدام جدی هر کشوری علیه گروه تروریستی داعش، حمایت می‌کند.

ظریف این اظهارات را در پاسخ به سوال خبرنگار «نیویورکر» که پرسید آیا ایران از دخالت روسیه در سوریه حمایت می‌کند، بیان کرد.

ظریف یادآور شد: «ما از دخالت هر کسی علیه داعش به شرط این که جدی باشد، حمایت می کنیم. مشکل ائتلاف بین المللی این بود که هرگز جدی نبودند، زیرا با موانع سیاسی در هدف قرار دادن داعش مواجه بودند. ‌ آ‌ن‌ها معتقدند هدف قرار دادن داعش قبل از آن که راه حلی برای بشار اسد پیدا کنند به اسد کمک خواهد کرد. بنابراین فقط نمایش ادامه دارد و  توانایی داعش در سال گذشته کاهش نیافته است.»

وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو همچنین ضمن تاکید بر تسریع در روند وحدت ملی و آشتی ملی میان سوری‌ها افزود باید به سوری‌ها اجازه داد تا خودشان دربارۀ این که چه کسی بر آن‌ها حکومت کند و نحوۀ حکومت تصمیم گیرند.

ظریف همچنین دربخش دیگری از این گفت‌و‌گو از اجرای توافق هسته‌ای به عنوان اولویت برنامه تهران نام برد و افزود امیدواریم اجرای برنامه جامع اقدام مشترک منجر به کاهش برخی از بی‌اعتمادی‌ها در ایران دربارۀ اهداف و جهت‌های سیاست کلی امریکا در منطقه شود.

وزیر خارجه ایران افزود مسلما اظهاراتی که در دو ماه گذشته شنیدیم و بیشتر آن‌ها در داخل امریکا گفته شده است به کاهش بی‌اعتمادی کمکی نمی‌کند.

ظریف گفت: «دو راه برای اجرای یک توافق وجود دارد. یک راه این است که با رویکرد حداقل گرایانه آن را اجرا کنید. دقیقا کاری را که اجتناب ناپذیر است، انجام دهید و این در ایجاد اعتماد سازنده نیست. راه دیگر این است که به پایان دادن تحریم‌ها به عنوان سیاست اطمینان نگاه و تعامل متفاوت با ایران ایجاد کنیم.»

ایران و گروه 1+5 در تاریخ 23 تیر در وینِ اتریش بر سر برنامۀ هسته‌ای ایران به جمع‌بندی دست یافتند. براساس این جمع‌بندی، ایران در جامعه بین‌الملل به عنوان یک قدرت هسته‌ای شناخته شده و در ازای لغو تحریم‌های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و امریکا، تهران بخش‌هایی از فعالیت‌ هسته‌ای خود را محدود می‌کند.

PressTV

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *