خوشرو: برجام ثابت کرد سیاست ایران مبتنی بر منطق و اخلاق است

1439973807239_hamid forootan-4.jpg

سفیر کشورمان در سازمان ملل گفت: سلاح هسته‌ای در دستان رژیم اشغالگری که ارتکاب جنایت جنگی جزء خصوصیات اصلی‌اش است، یک تهدید جدی علیه صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه است.

به گزارش یک پارس به نقل از ایسنا، غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک روز جمعه در کمیته مسائل خلع سلاح و امنیت بین‌المللی مجمع عمومی این سازمان سخنرانی کرد.

وی در این سخنرانی گفت: گرچه جامعه بین المللی با وضعیت دشواری در صحنه امنیت بین المللی مواجه است، لیکن جمع بندی موفقیت آمیز مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 ثابت کرد حتی در چنین شرایطی می توان از طریق انجام مذاکرات جدی مبتنی بر رویکرد برد برد، به راه حل های صلح آمیز برای پیچیده ترین مسائلی فنی و سیاسی دست یافت.

خوشرو ضمن اشاره به تحریم های ظالمانه و غیرقانونی شورای امنیت گفت: این تحریم ها مشکلات زیادی برای مردم ایران ایجاد کرد اما هیچ گاه نتوانست سیاست اصولی و منسجم ایران در عمل به تعهدات و پیگیری حقوق هسته ای خود از جمله حق غنی سازی در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) را تغییر دهد.

وی افزود: برجام ثابت کرد که سیاست ایران در پیشبرد برنامه هسته ای اش مبتنی بر منطق، عقلانیت و اخلاق بوده است.

نماینده دائم کشورمان در تبیین موضع اصولی ایران در خصوص خلع سلاح هسته‌ای گفت: جمهوری اسلامی ایران امحاء کامل سلاح های هسته ای را به عنوان یک ضرورت امنیت بین المللی و یک تکلیف منطبق بر معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته ای(NPT) مورد تاکید قرار می‌دهد.

وی با ابراز نگرانی از نبود پیشرفت واقعی در زمینه خلع سلاح هسته‌ای گفت: بودجه های عظیمی که به نوسازی زرادخانه‌های هسته ای اختصاص یافته حاکی از این است که کشورهای دارنده سلاح هسته ای به جای پایبندی به تعهدات خویش، در پی حفظ نامحدود تسلیحات هسته‌ای خود هستند.

سفیر کشورمان در سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران مصمم است به طور فعال در کلیه تلاش های بین المللی برای نجات بشریت از خطر سلاح های هسته ای و جلوگیری از اشاعه آنها مشارکت نماید.

در همین زمینه وی ابتکار ایران برای ارائه یک قطعنامه جدید و ایجاد سازوکاری جدید در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای آغاز گفت‌وگوهای فراگیر و متمرکز در خصوص تدابیر موثر برای دستیابی به جهان عاری از سلاح هسته ای را اعلام کرد.

وی با اشاره به ضرورت و اولویت ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه گفت: سلاح هسته ای رژیم صهیونیستی نتیجه اعمال استانداردهای دوگانه توسط برخی کشورهای هسته ای و عدم رعایت تعهداتشان در حوزه عدم اشاعه تسلیحات هسته ای است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.