نخست‌وزیر یونان کناره‌گیری کرد

نخست‌وزیر جوان یونان که هفت ماه پیش با وعده ملغی کردن برنامه ریاضت اقتصادی سکان هدایت این کشور بحران‌زده را بر عهده گرفته بود، از استعفای خود خبر داد

به نوشته روزنامه گاردین، الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر 41 ساله یونان روز پنج‌شنبه در سخنرانی تلویزیونی خود گفت: من وظیفه اخلاقی خود می‌دانم که برای دانستن نظر مردم درباره دستاوردها و اشتباهاتم درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام کنم. من به زودی استعفای خود و دولتم را به رئیس‌جمهوری یونان تقدیم می‌کنم.

سیپراس چپگرا از حزب سیریزا از زمان پذیرش بسته سوم وام طرف‌های خارجی و متعهد شدن به ریاضت اقتصادی سنگین‌تر با قانونگذاران شورشی از حزب خودش مواجه شده است. وی برای تایید قوانین مخصوص به این وام در پارلمان مجبور شده است تا حمایت احزاب اپوزیسیون را جلب کند و همین به چالشی برای وی بدل شده است.

نخست‌وزیر یونان که ماه ژانویه روی کار آمد، احتمالا استعفای خود را فردا (شنبه) تقدیم رئیس‌جمهوری این کشور می‌کند. تا زمان برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه آتی، رئیس دادگاه عالی یونان که جزو یکی از مخالفان سرسخت برنامه ریاضتی است،‌ ریاست موقت دولت را تقبل خواهد کرد. انتخابات پارلمانی زودهنگام احتمالا 20 سپتامبر (29 شهریور) برگزار خواهد شد. براساس نظرسنجی‌ها، حزب متعلق به سیپراس به‌رغم وضعیت اقتصادی وخیم همچنان از محبوبیت مردمی بالایی برخوردار است و به احتمال زیاد باز هم در انتخابات حزب اول می‌شود.

اخبار بین الملل – ایسنا

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.