عراق با کمک ایران,روسیه و سوریه به داعش حمله کرد

جنگنده عراق حملات هوایی عراق به داعش با کمک روسیه، ایران و سوریه

به گزارش یک پارس به نقل از جام نیوز، یک نماینده پارلمان عراق روز سه‌شنبه ۲۱ مهر گفت این کشور با کمک مرکز اطلاعاتی جدیدی که توسط این کشور، روسیه، ایران و سوریه هدایت می‌شود حملات هوایی به مواضع داعش را آغاز کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از حکیم الزمیلی رییس کمیسیون دفاع و امنیت پارلمان عراق گزارش می‌دهد که این مرکز اطلاعاتی کار خود را از حدود یک هفته پیش آغاز کرده و اطلاعات لازم برای حمله به تجمع تعدادی از فرماندهان داعش را گردآوری کرده است.

به نوشته سایت رادیو فردا، همکاری اطلاعاتی بین این کشور‌ها تهدیدی برای منافع آمریکا در منطقه تلقی می‌شود.

تشکیل این نهاد امنیتی جدید در بغداد نشان می‌دهد که دولت آمریکا بخش زیادی از نفوذ خود را در این منطقه نفت‌خیز که سال‌ها در آنجا سرمایه گذاری کرده از دست می‌دهد.

از دو هفته پیش و با وجود مخالفت‌های غرب، روسیه حملات هوایی به مخالفین حکومت بشار اسد از جمله داعش را آغاز کرد.

رهبران عراق که از سرعت و دامنه عملیات نظامی آمریکا علیه گروه داعش ناراضی‌اند، اعلام کرده‌اند که از این پس در مبارزه با شورشیان به روسیه تکیه بیشتری خواهند کرد.

به گفته یک مقام عراقی که حاضر نشد نامش فاش شود، دو ژنرال ارتش روسیه اکنون در مرکز اطلاعاتی -امنیتی بغداد مستقر شده‌اند.

حکیم الزمیلی یکی از سیاستمداران ارشد عراق گفت هر یک از چهار کشور عضو در این نهاد امنیتی و اطلاعاتی مشترک شش نماینده دارند. جلسات این نهاد در بخش به شدت حفاظت شده شهر بغداد موسوم به “محدوده سبز” برگزار می‌شود که در گذشته محل استقرار فرماندهی نیروهای ارتش آمریکا بود.

یک مقام عراقی که حاضر نشد نام او فاش شود، گفت: «تشکیل این نهاد امنیتی بسیار مفید است. ایده محوری آن تنظیم و رسمیت دادن به مناسبات عراق با روسیه، ایران و سوریه است. ما خواهان یک همکاری نظامی همه جانبه و کامل بودیم.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز گفته است که از حملات هوایی روسیه به داعش در خاک این کشور استقبال می‌کند.

خبرگزاری رویترز یادآوری می‌کند که حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا تاکنون نتوانسته است تعادل قوا را به نفع نیروهای عراقی تغییر دهد.

رییس کمیسیون دفاع و امنیت پارلمان عراق گفت نیروی هوایی این کشور چند روز پیش بر اساس اطلاعات نهاد امنیتی مشترک به یک کاروان نیروهای داعش حمله کردند که حدس زده می‌شد حامل ابوبکر البغدادی رهبر این گروه باشد. ولی بعد مقامات امنیتی عراق گفتند او در این کاروان نبوده است.

حکیم الزمیلی افزود: «حتی اگر روسیه در خاک عراق حمله هوایی انجام ندهد ما می‌توانیم از اطلاعات آن‌ها استفاده‌های زیادی کنیم.»

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.