دفاع اوباما از توافق با ایران در جمع یهودیان آمریکا

 

اخبار,اخبار سیاست خارجی,اوباما

اوباما گفت که دولت آمریکا و اسرائیل “ماه هاست” مشغول گفتگو درباره به جریان انداختن دوباره گفت و گوهای امنیتی هستند و این گفت و گوها شامل نسل بعدی سامانه های دفاع موشکی و بهبود اطلاعات امنیتی خواهد بود.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در سخنرانی برای یهودیان آمریکا، از توافق قدرت‌های جهان و ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور دفاع کرد.

اوباما در این سخنرانی، که به طور اینترنتی زنده پخش می‌شد، به یهودیان آمریکا اطمینان خاطر داد که آمریکا و اسرائیل به رغم اختلاف نظرهایی همچنان با هم همکاری می‌کنند.

او گفت رابطه اسرائیل و آمریکا یک اتحاد سیاسی نیست، بلکه مانند یک پیوند خانوادگی است.

اوباما گفت که دولت آمریکا و اسرائیل “ماه هاست” مشغول گفتگو درباره به جریان انداختن دوباره گفت و گوهای امنیتی هستند و این گفت و گوها شامل نسل بعدی سامانه های دفاع موشکی و بهبود اطلاعات امنیتی خواهد بود.

باراک اوباما و مقام‌های کابینه‌اش در هفته‌های اخیر در تلاش بوده‌اند مخالفان توافق هسته‌ای با ایران را مجاب کنند که این توافق نگرانی‌ها درباره برنامه اتمی ایران را از بین می‌برد. اسرائیل جدی‌ترین مخالف توافق است.

اوباما در سخنرانی خود این موضع را تکرار کرد که با توافق کنونی توانایی‌های هسته‌ای ایران محدود می‌شود، دسترسی به اطلاعات درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران ساده‌تر می‌شود و اگر ایران در اجرای توافق تخلفی مرتکب شود امکان اعمال دوباره تحریم‌ها علیه این کشور وجود دارد.

کنگره آمریکا، با اکثریت جمهوری‌خواه، در حال بررسی توافق است. تصور می‌شود که کنگره این توافق را تایید نکند، اما باراک اوباما این اختیار را دارد که تصمیم کنگره را وتو کند. البته اگر بیش از دو سوم سناتورها به توافق رای منفی بدهند باراک اوباما اختیار وتوی آن را نخواهد داشت.

امروز گزارش شد که سناتور تام کارپر، از حزب دموکرات، به توافق رای مثبت خواهد داد. او سی‌اُمین سناتوری است که اعلام شده از توافق حمایت می‌کند.

به این ترتیب باراک اوباما به چهار رای دیگر در سنا احتیاج دارد تا بتواند رای منفی احتمالی را وتو کند.

کاخ سفید روز جمعه ابراز اطمینان کرد که آقای اوباما از حمایت لازم در کنگره برای امکان اجرای وتو در صورت لزوم برخوردار خواهد بود.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در اشاره به ۳۰ سناتوری که تاکنون از توافق ایران حمایت کرده اند گفت:‌ “نیروی لازم در جبهه ما ایجاد شده.”

اخبار سیاست خارجی – بی بی سی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.