بیش از سه بیلیون درخت روی کره زمین وجود دارد

image

توماس کراوتر از دانشگاه ایالتی کانکتیکت آمریکا نتیجه پژوهشی را در مجله طبیعت Natur منتشر کرده که شمار درختان سراسر جهان را نشان می‌دهد. بر اساس این پژوهش بیش از سه بیلیون (سه هزار میلیارد) درخت در جهان در حال رشد و نمو هستند.
این رقم هشت برابر آن چیزی است که تاکنون تخمین زده شده بود. این نتیجه را دانشمندان از تصاویر ماهواره‌ای، ردگیری و ثبت جنگل‌های موجود و محاسبات کامپیوتری به دست آورده‌اند.
بیشتر بخوانید:
بنابر این تحقیق به ازای هر یک نفر از مجموع هفت میلیارد جمعیت جهان، ۴۰۰ درخت وجود دارد. این رقم در نقاط مختلف کره زمین متفاوت است. به عنوان مثال در آلمان، چین، جمهوری دومینیکن و مجارستان به ازای هر یک نفر، ۱۰۰ درخت روییده است. در نروژ ۳۰۰۰ ، در روسیه ۴۵۰۰ و در بولیوی ۵۴۰۰ درخت در ازای هر انسان وجود دارد.
برآورد شمار درختان کره زمین از جمله برای پیش‌بینی تغییرات آب و هوایی و تولید چرخه کربن اهمیت دارد. کربن ذخیره شده در درختان فاکتور حیاتی برای کیفیت آب، هوا، چرخه تغذیه و در یک کلام زندگی بشر است. با این حال تاکنون درباره شمار درختان تنها رقمی تقریبی وجود داشته است.
بیشتر بخوانید:
براساس این پژوهش بیشترین تراکم درختان در حال حاضر در جنگل‌های نیمه جنوبی قطب شمال، یعنی در روسیه، اسکاندیناوی و آمریکای شمالی است. وسیع‌ترین سطح پوشیده شده از درختان به لحاظ جغرافیایی منطقه استواست که خانه ۴۳ درصد درختان کره زمین است. این تحقیقات هم‌چنین نشان می‌‌دهند که تراکم درختان به نوع آن‌ها بستگی دارد.
با این همه هرساله هزاران هکتار کیلومتر جنگل در حال از بین رفتن است. آتش سوزی، قطع درختان، آفت و طوفان در کاهش سطح جنگل‌های کره زمین دخیل‌اند. از هنگام شروع تمدن بشری بر روی کره زمین شمار درختان نصف شده است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.